Novinka
Kód: 91

Billie Holiday

Neohodnoceno
1 100 Kč 1 200 Kč Sleva 8 %
Skladem (26 ks)

Americká jazzová zpěvačka s emotivním, dojemným hlasem. Společně se Sarah Vaughanovou a Ellou Fitzgeraldovou je označována jako jedna z největších jazzových zpěvaček všech dob.  

Kategorie: Velké talíře
Její zpěv se dá poznat téměř okamžitě. V průběhu doby se ale měnil.
 
Narodila se v r. 1915 ve Philadelphii, dětství prožila v Baltimore. V 15 letech se s matkou stěhuje do N.Y.C., kde začíná zpívat v harlemských klubech.

V r. 1933 vznikají první nahrávky s orchestrem Bannyho Goodmana (Your Mother´s Son - In Law a Riffin´ The Scotch). Později nahrává s vlastní skupinou, se souborem Teddy Wilsona, s orchestrem Counta Basieho (1937 - 38), s orchestrem Joe Guye a s Lesterem Youngem. Vydělává si především častým koncertováním po USA.

Na prvních nahrávkách z poloviny 30. let je slyšet živý dívčí hlas plný energie. Její hlas postupně dozrával a už začátkem 40. let nebylo pochyb, že Billie je skutečný unikát. V té době vznikly písně Strange Fruit a I Cover the Waterfront. Její zpěv v té době dostával přívlastky jako sladký, vzdušný, zkušený, smutný či důmyslný. 
Ovšem s přibývajícími léty si postupně začala brát svou daň její láska k tvrdým drogám. Drogy ničily nejen její osobnost, ale především její hlasový rozsah.
Poslední nahrávací session bylo při nahrávání Lady in Satin v roce 1958. Billie přišla o značnou část svého rozsahu, ovšem smysl pro frázování neztratila, spíše naopak.  
V roce 1947 byla za držení a užívání drog odsouzena a podrobila se odvykací léčbě na psychiatrické klinice. Ke zpěvu se sice ještě vrátila, ale o 12 let později, ve věku 44 let, podlehla cirhóze jater. Zemřela v New Yorku, 17. července 1959.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení