Novinka
Kód: 91

Billie Holiday

1 190 Kč 1 500 Kč Sleva 20 %
Skladem (>30 ks)

Americká jazzová zpěvačka s emotivním, dojemným hlasem. Společně se Sarah Vaughanovou a Ellou Fitzgeraldovou je označována jako jedna z největších jazzových zpěvaček všech dob.  

Kategorie: Velké talíře
Její zpěv se dá poznat téměř okamžitě. V průběhu doby se ale měnil.
 
Narodila se v r. 1915 ve Philadelphii, dětství prožila v Baltimore. V 15 letech se s matkou stěhuje do N.Y.C., kde začíná zpívat v harlemských klubech.

V r. 1933 vznikají první nahrávky s orchestrem Bannyho Goodmana (Your Mother´s Son - In Law a Riffin´ The Scotch). Později nahrává s vlastní skupinou, se souborem Teddy Wilsona, s orchestrem Counta Basieho (1937 - 38), s orchestrem Joe Guye a s Lesterem Youngem. Vydělává si především častým koncertováním po USA.

Na prvních nahrávkách z poloviny 30. let je slyšet živý dívčí hlas plný energie. Její hlas postupně dozrával a už začátkem 40. let nebylo pochyb, že Billie je skutečný unikát. V té době vznikly písně Strange Fruit a I Cover the Waterfront. Její zpěv v té době dostával přívlastky jako sladký, vzdušný, zkušený, smutný či důmyslný. 
Ovšem s přibývajícími léty si postupně začala brát svou daň její láska k tvrdým drogám. Drogy ničily nejen její osobnost, ale především její hlasový rozsah.
Poslední nahrávací session bylo při nahrávání Lady in Satin v roce 1958. Billie přišla o značnou část svého rozsahu, ovšem smysl pro frázování neztratila, spíše naopak.  
V roce 1947 byla za držení a užívání drog odsouzena a podrobila se odvykací léčbě na psychiatrické klinice. Ke zpěvu se sice ještě vrátila, ale o 12 let později, ve věku 44 let, podlehla cirhóze jater. Zemřela v New Yorku, 17. července 1959.