Novinka
Kód: 89

Chet Baker

Neohodnoceno
1 100 Kč 1 200 Kč Sleva 8 %
Skladem (25 ks)

Americký jazzový trumpetista, zpěvák a hráč na křídlovku.

Kategorie: Velké talíře

Chesney Henry Baker Jr., rodák z Oklahomy si herní cit a techniku si utužil v angažmá v armádních ansámblech a zakouřených poválečných barech. Když dal vale rodnému Yale a rozjel se v jednapadesátém jako mladíček do Los Angeles, učinil fatální rozhodnutí, které ovlivnilo jeho život a obohatilo jazzovou muziku. S naprostým přehledem za sebou nechal při jednom "castingu" všechny adepty na prestižní post člena souboru samotného velkého Charlieho Parkera, s nímž podnikl kratší turné a udělal si pořádné jméno. Stejně osudové bylo i jeho setkání s Gerrym Mulliganem. V kvartetu respektovaného muzikanta a skladatele jeho talent rozkvetl jako trnová růže - ovšem i zde měla mince obligátní dvě strany. Hit My Funny Valentine a pozdější spolupráce s pianistou Russem Freemanem ho katapultovaly mezi jazzové superstar, posléze však přičichl k drogám a alkoholu a s groteskně železnou pravidelností poté střídal účast na pódiích s pobytem v kriminálech.

Koncem 50. let odjíždí z USA do Evropy, kde paralelně rozvíjí i filmovou kariéru. Vedle několika roliček ve válečných snímcích zdobí mnoho děl jeho muzika i osobní prezentace aktivního jazzmana. Přitom se stěhovat musel, prudérní Spojené státy řekly jasné ne jeho drogovým eskapádám, které mu naopak přivály popularitu a sympatie na starém kontinentu. Samozřejmě vyjma policie a soudní exekutivy, které pro jeho narkomanskou závislost neměly pochopení ani na této straně Atlantiku. Domů se epizodně vracel, natáčel sólová i participační alba, až přišel rok 1968 a Baker stál před možným koncem kariéry. Přišel skoro o všechny zuby, na dva roky přestal úplně hrát. O pět let později se dal trochu dohromady a kvůli zoufalé potřebě peněz na živobytí načal s těžkostmi další část aktivit. To už žil téměř výhradně v Evropě a vystupoval v triu s kytaristy a baskytaristy. 

V březnu 1988 natáčí v německých studiích, poté odjíždí do Amsterdamu, kde se jeho život 13. května tragicky, a dodnes ne zcela vysvětlitelně, uzavírá.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení