Novinka
Kód: 143

Jim Morrison

790 Kč 900 Kč Sleva 12 %
Skladem (>30 ks)

Americký zpěvák, básník, textař a leader rockové skupiny The Doors

Kategorie: Malé talíře

Vlastním jménem James Douglas Morrisson. Později si nechal ze svého jména odstranit jedno ,,s". Jeho rodiče byli velmi konzervativní a Jimy s nimi nevycházel dobře. Později dokonce na otázku co je s rodiči odpověděl, že zemřeli, i když to nebyla pravda. Odmaturoval v Alexandrii ve Virginii. Roku 1964 začal studovat v LA na filmové fakultě. Jim však, po neúspěchu, opustil školu a v létě roku 1965 potkal Raye Manzareka. Na Venice Beach v L.A. mu Jimy zaspíval píseň Moonlight drive. Ray byl nadšen a vznik kapely, jejiž název měl Jim dávno vymyšlený, na sebe nedal dlouho čekat. The Doors utvořili zpěvák Jim Morrison, klávesista Ray Manzarek, kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore.

Jima silně ovlivnila beatnická filozofie života. Miloval Kerouaka a snil o životě Neala Cassadyho hrdiny románu Na cestě. (Dean Moriarty) Psal také poezii (ovlivněn Nietzschem), kterou pak na vlastní náklady vydával. Mladé publikum ho zbožňovalo. 

Vystoupení The Doors byly neuvěřitelným zážitkem. Jim neustále zasahoval do rytmu hudby a celé koncerty spíše připomínaly něco nadpozemského. Mnohokrát se dostal do konfliktu se zákonem. Užíval hodně halucinogenních látek nejvíce LSD.

Časté koncertování a divoký život ruinovaly jeho zdraví. Měl až po krk toho, že lidé chodí na jeho koncerty kvůli jeho osobě a ne kvůli jeho hudbě a textům. Nechal se zarůst vousy a velice přibral. Jeho alkoholismus se stále horšil.

V roce 1971 odjel do Paříže, kde měl v plánu psát poezii a odpočívat po nahrávání posledního alba L.A. Woman. Album L.A. Woman se rozhodli natočit ve své staré zkušebně na místě, kde před lety začínali. Celé album je nahrané naživo a skoro celé najednou.

3. července 1971 v Paříži Jim Morrison umírá. Jeho smrt je dodnes obestřena tajemstvím.