Novinka
Kód: 137

Ludwig van Beethoven

Neohodnoceno
790 Kč 900 Kč Sleva 12 %
Skladem (> 30 ks)

Německý skladatel a pianista. Jeden z nejvýznamnějších světových hudebních skladatelů.

Kategorie: Malé talíře

„Hudba je zjevení vyššího rozumu a moudrosti.“ —  Ludwig Van Beethoven

 

Narodil se v Bonnu v Německu roku 1770. Výrazné hudební nadání se u něho projevovalo od útlého dětství, ve svých 13 letech dokonce publikoval první dílo. Roku 1792 odešel do Vídně, kde studoval u skladatele Haydna. Jako klavírní virtuos i jako hudební skladatel brzy získal ohromné úspěchy. Přibližně od 25ti let svá díla prodával nakladatelům a jeho hudební tvorba byla velmi žádaná.

Výjimečně hudebně nadaný Beethoven již krátce před dovršením třicátého roku začal ztrácet to, co je pro plodného skladatele a významného hudebníka naprosto zásadní – sluch. První reakce mladého a hudebně plodného skladatele byl naprostý propad do zoufalství a údajně uvažoval i o sebevraždě. Postupně však nad svým postižením začal vítězit a i když mu osud nachystal tvrdou životní zkoušku, i přes ztrátu sluchu se nevzdal své práce a komponoval další skladby. Beethoven projevil tehdy obrovskou životní sílu, jíž se vzepřel svému osudu. Jeho díla byla i po ztrátě sluchu stále stejně kvalitní, ba dokonce prý ještě lepší nežli jeho původní tvorba. Z veřejného života se však stále více stahoval a svá díla vytvářel v naprostém soukromí, téměř izolován od ostatního světa. Stále však opakoval, že nové skladby budou jeho odkazem pro pozdější generace.

I přes boj s nepřízní osudu po zdravotní stránce Beethoven neustoupil od své lásky, jíž byla hudba. Tu životní lásku v podobě partnerky a manželky však nenašel. Měl několik známostí s mladými dámami, ale všechny záhy skončily. Beethoven se nakonec ani neoženil.

Beethovenova tvorba obsahuje 9 symfonií, 32 klavírní sonáty, 5 klavírních koncertů, 10 sonát pro klavír a housle, dále sem patří bezpočet smyčcových kvartetů, vokální i divadelní hudba a mnoho dalších drobných hudebních počinů. V jeho tvorbě je dán důraz na hloubku citu a prožitku. Beethoven také rozšířil velikost orchestru a prodloužil a rozšířil symfonie. Zvláštní důraz kladl na klavír, na jehož možnosti poukázal a povýšil jej na nejpřednější hudební nástroj.
Velký skladatel období romantismu zemřel ve Vídni v roce 1827, ve věku pouhých padesáti sedmi let. Jeho odkaz v podobě nádherných hudebních děl je však nesmrtelný.

Beethoven je považován za génie, který buď přímo nebo zprostředkovaně ovlivnil celou Evropu. Protože hudebně i myšlenkově dalece předstihl svou dobu, zůstal dlouho nepochopen a někdy i neuznáván. Až pozdější generace dokázaly jeho velikost plně ocenit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení