Novinka Tip
Kód: 144

Wolfgang A. Mozart

790 Kč 900 Kč Sleva 12 %
Skladem (>30 ks)

Klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos. Geniální hudebník, který za svého života vytvořil 626 děl světského i duchovního charakteru – opery, operety, symfonie, koncerty, komorní hudbu, mše a chorály.

Kategorie: Malé talíře

"Hudba není ukryta v notách, ale v tichu mezi nimi.“ —  Wolfgang Amadeus Mozart

 

Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku. Ze svazku Leopolda Mozarta, který působil jako skladatel, hudebník a pedagog u dvora salcburských knížecích arcibiskupů, s Annou Maria Pertlovou se narodilo sedm dětí. Přežily však jen dvě: Wolfgang Amadeus a jeho starší sestra Maria Anna. Obě děti byly hudebně velmi nadané, a tak se otec rozhodl na úkor své vlastní kariéry vzít jejich hudební výchovu do svých rukou.

Od roku 1762 předváděl ctižádostivý otec umění svých talentovaných dětí u královských a knížecích dvorů po celé Evropě. Ve věku pouhých šesti let se malý Mozart vydával na koncertní turné napříč západní Evropou – ze Salcburku do Německa, Nizozemí, Belgie, Francie a dále až do Londýna. Poté podnikal sám s otcem delší studijní cesty po Itálii.

Mozart působil v době svého mládí jako titulární a od roku 1772 honorovaný koncertní mistr a skladatel u dvora salcburského knížecího arcibiskupa. Marné hledání jiného místa a zaměstnavatele jej přivedlo do Itálie, Vídně a Mnichova. Na podzim roku 1773 se rodina přestěhovala do domu na Hannibalově, dnešním Makartově náměstí č. 8.

Od roku 1772, kdy se vlády v Salcburském arcibiskupství chopil knížecí arcibiskup Hieronymus hrabě Colloredo, vedl Mozart klidnější život. V roce 1779 nastupuje opět službu u dvora jako varhaník. Několik měsíců po úspěšném uvedení opery „Idomeneo“ v Mnichově v lednu 1781 došlo k definitivní roztržce s arcibiskupem. Mozart odmítl být poslušným poddaným suverénního vládce a uprchl do Vídně.

Ve Vídni se Mozart pokoušel uživit jako umělec na volné noze. Skládal opery, vystupoval na koncertech a docházel do šlechtických rodin jako učitel hudby. 4. srpna 1782 se proti vůli svého otce oženil s dcerou své bytné Constanze Weberovou. Společně pak podnikali cesty do Salcburku a do Prahy. Narodilo se jim šest dětí, ale přežily jen dvě - Karl Thomas a Franz Xaver Wolfgang.

Jeden z posledních velkých úspěchů slavil Mozart 6. září 1791 v Praze při premiéře korunovační opery „La Clemenza di Tito“ (KV 621). Krátce po premiéře opery „Kouzelná flétna“ (KV 620) v předměstském Divadle na Vídeňce Mozart onemocněl. 5. prosince 1791 pak umírá ve věku 35 let na infekční chorobu či na revmatickou horečku (příčina není známá). Jeho „Rekviem“ (KV 626) zůstalo nedokončené. 

Mozart je dlouhodobě jedním z nejpopulárnějších klasických skladatelů a jeho vliv na vývoj hudebního umění je hluboký. Ludwig van Beethoven skládal své vlastní rané práce ve stínu Mozarta a Joseph Haydn napsal, že „potomci neuvidí takový talent znovu za 100 let.